A magyar labdarúgás aranykora egy változó világban címmel tartott konferenciát az MLSZ Budapesti Igazgatóság

2024. december. 04., 14:34   |    

A magyar labdarúgás aranykora egy változó világban címmel tartott konferenciát az MLSZ Budapesti Igazgatóság

A magyar labdarúgás aranykora egy változó világban. Ez volt a címe és a tematikája az MLSZ Budapesti Igazgatósága által november 28-án, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen rendezett konferenciának. A sorban immár harmadik szimpóziumon, az 1897 (a bajnokságok kezdetét tekintve: 1901) és 1926 közötti amatőrkorszakot, majd az 1926 és 1944 közötti profi korszakot követően, ezúttal az 1945 és 1956 közötti időszak történéseit dolgozták fel az előadók.

A tematika összeállításánál kifejezetten figyeltünk arra, hogy ne a soha nem múlóan dicsőséges, de már jól ismert témák kerüljenek előtérbe. Lovász Tamás István, az MLSZ Budapesti Igazgatóság igazgatója nyitotta az előadók sorát, bemutatva a korszak szervezeti változásait a politikai történésekből hátteret rajzolva.

Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője az 1954-es világbajnokság végjátékát idézte fel, láttatva azokat az arcpirító hibákat és a rendszerből fakadó anomáliákat, amelyek igenis nagyban belejátszottak a világbajnoki döntő elveszítésébe.

Tobak Csaba, a Fradi Múzeum igazgatója arról a hullámvasútról beszélt, amelyet bejárt szeretett klubja ebben a korszakban. A mélyből, a feloszlatás fenyegetésétől az 1948–1949-es bajnokcsapatig, majd a kényszerű név- és a Kinizsi-időszakban már színváltoztatáson át az 1956-os forradalomig idézte fel a klub történetét.

Laszip Gábor az Újpest (UTE…) történetét mutatta be, a bajnoki címektől, a kisgazdák támogatásáig a Belügyminisztérium pártfogásának kulisszatitkaiig, külön is kitérve a korszak legjobb lila-fehér játékosára, Szusza Ferencre és a borzalmas Szűcs Sándor-ügyre.

Dénes Tamás futballtörténész ezúttal azt elemezte, miért nem ment, mehetett ki az egyébként az európai és egyszersmind a világelitbe tartozó válogatott az 1948-as londoni olimpiára és az 1950-es, brazíliai világbajnokságra. Kitért arra is, mennyi politikai realitása lehetett annak, hogy Kubala László és Nyers István, a spanyol, illetve az olasz liga akkori egy-egy csillaga visszatérjen a magyar válogatottba.

Csillag Péter, a Nemzeti Sport főmunkatársa éppen Nyers István regényes élettörténetét dolgozta fel és mutatta be. rengeteg képet is illusztrációnak használva.

A konferencia végén Dénes Tamás röviden összehasonlította az ötvenes évek (bő) első felének két legerősebb magyar klubcsapatát, a Bp. Honvédot és az 1950 és 1956 között három további néven (Textiles, Bp. Bástya, Bp. Vörös Lobogó) is ismert MTK-t.


További hírek

Bajnokság
Átigazolási tájékoztató - 2025 tél
Bajnokság
Fegyelmi bizottsági határozatok

2025-01-09 10:31:32

Fegyelmi bizottsági határozatok

Az MLSZ Budapesti Igazgatóság Fegyelmi bizottsága 2025. január 8-án az alábbi határozatokat hozta.

Bajnokság
Budapest bravúros szerepléssel negyedik lett a XVIII. Sípmester Fesztiválon

2025-01-07 12:50:29

Budapest bravúros szerepléssel negyedik lett a XVIII. Sípmester Fesztiválon

A Sípmester Fesztivált minden év első hétvégéjén rendezik meg, és ez egy igazi kuriózum a focitornák között. Budapest mellett az ország 19 vármegyéje is összeállít egy kizárólag játékvezetőkből álló válogatottat, és ez a 20 csapat küzd meg évről évre a tornagyőzelemért. 2025-ben immár 18. alkalommal rendezték meg a tornát, ezúttal Békéscsabán a Békés Vármegyei Igazgatóság szervezésében. A torna győztese Bács-Kiskun Vármegye csapata lett, míg a fővárosi együttes az előkelő negyedik helyet érte el.

Bajnokság
Elhunyt Tamás Gyula

2025-01-03 14:48:20

Elhunyt Tamás Gyula

Életének 84. évében elhunyt Tamás Gyula, aki a hatvanas évek második felében tizenegyszer védett a magyar válogatottban.

Szponzorok