A 194/2021. (IV. 26.) számú és a 202/2021. (IV. 29.) számú Kormányrendeletek kapcsán változások lépnek életbe. A kormányrendeletben foglaltak betartása a rendező egyesület felelőssége.
Az MLSZ megyei/budapesti igazgatóságai által szervezett amatőr labdarúgóversenyekre vonatkozó szabályokról a 194/2021. (IV. 26.) számú és a 202/2021. (IV. 29.) számú Kormányrendeletek kapcsán
Bizonyos feltételekkel 2021. május 1-től megnyílnak a nézőterek. A sportolók, sportszakemberek és a mérkőzések rendezését szolgáló személyek részvételi feltételei változatlanok – ezzel kapcsolatos részletszabályok:
A védelmi intézkedések feloldásának újabb lépcsője jelentős részben a védettségi igazolványhoz kötött. A Kormány 202/2021. (IV. 29.) számú Kormányrendelete szól a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának harmadik fokozata kapcsán a sportrendezvényekre – így az MLSZ megyei (budapesti) igazgatóságai által szervezett labdarúgó- és futsaleseményekre – vonatkozó egyes szabályokról.
A koronavírus ellen védett (vagyis: védettségi igazolvánnyal rendelkező) személy, valamint a felügyelete alatt lévő, tizennyolcadik életévét be nem töltött személy számára megnyílik a lehetőség a labdarúgó- és futsalmérkőzések nézőként való látogatására, amennyiben a megtekinteni kívánt sportrendezvény tervezett befejezési időpontja legkésőbb este 11 óra.
A sportrendezvény rendezéséért felelős sportszervezet köteles annak a nézőnek a beléptetését megtagadni, valamint a belépését megakadályozni, aki a koronavírus elleni védettségét vagy az életkorát e rendeletben meghatározott módon (védettségi igazolvány – oltási igazolás nem elegendő! –, illetve életkort igazoló okmány felmutatása) nem igazolja. A védettségi igazolvány önmagában nem, csak a személyes fényképes okmányok valamelyikének felmutatásával együtt érvényes.
A szolgáltatást nyújtó személyzet külön felhívhatja az érintett személyt az igazolványok felmutatására, de a rajtuk látható adatokat nem rögzítheti.
Azokban a sportlétesítményekben, ahol nincsen külső kerítés, ott a védettségi igazolvánnyal nem rendelkező nézőknek a pályától, illetve annak közvetlen környékéről való távoltartása a rendező sportszervezet feladata. Ahol nincs külső kerítés és fizikaliag nem lehet a sporttelep határát megállapítani, ott kordonszalag (műanyag szalag) vagy kötél kihúzásával kell jelezni a sporttelep határát, amelyen elkerített területen belül védettségi igazolvánnyal nem rendelkező néző nem tartózkodhat.
A labdarúgó- és futsalmérkőzéseken feladataik teljesítése céljából résztvevők – a játékosok, a játékvezetők, a szakmai stáb tagjai, az egészségügyi személyzet, a résztvevő klubok vezetői, a rendező klub munkatársai (rendezők, labdaszedők, biztonsági szolgálat), az MLSZ által delegált ellenőrök, a sajtó munkatársai – védettségi igazolvány nélkül lehetnek jelen.
Tekintettel arra, hogy a fentiekben felsorolt személyek számára a jelenlét védettségi igazolvány nélkül is engedélyezett, így a létszámukra vonatkozó előírásokat az MLSZ megyei (budapesti) igazgatóságai – saját hatáskörben – az általuk szervezett versenyekre vonatkozóan a zártkapus mérkőzések megrendezésére korábban meghatározott létszámkorlátozó (25 fő/sportszervezet) szabályozásokat érvényben tartják (jellemzően: stáblisták a résztvevő csapatok vezetője általi mérkőzés előtti kitöltése, aláírása és a játékvezetőnek, ellenőrnek történő átadása).
A sportrendezvényen nézőként tartózkodó, a koronavírus ellen védett személy és a felügyelete alatt lévő, tizennyolcadik életévét be nem töltött személy nem köteles maszkot viselni. A maszkhasználatra vonatkozó szabályok a mérkőzéseken feladatot ellátók személyek esetében
A pályán és a kispadon tartózkodók (tartalékjátékosok, sportszakemberek, szakmai és egészségügyi stábtagok) kivételével a sportrendezvényen foglalkoztatott személy – ha a koronavírus elleni védettséget a sportrendezvény rendezője felé védettségi igazolvány felmutatásával nem igazolja – köteles a sportrendezvény befejezéséig a szájat és az orrot eltakaró módon maszkot viselni a még be nem oltottak védelme érdekében.
A sportlétesítményekben üzemelő vendéglátóipari-egységek (büfék) nyitva tartására vonatkozó jogszabályok betartása az azokat üzemeltető cégek, személyek feladata és felelőssége.
Hatályba lépés
A fentiekben részletezett módosítások életbe lépését lehetővé tévő kormányrendeletek a négymilliomodik COVID-19 elleni oltóanyaggal történő védőoltás első dózisa beadásának napját követő napon lép hatályba –2021. május elsején.
Budapest, 2021. április 30.
A hírhez kapcsolódó kormányrendeletek: