Profi korszak vb-ezüsttel tartott konferenciát az MLSZ Budapesti Igazgatósága, szaktekintélynek számító előadók részvételével a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen.
A futballtörténelmi bizottságunkat vezető Dénes Tamás bevezetője után Borbély Zoltán beszélt arról, hogy milyen nagy jelentőségű ez a korszak a magyar labdarúgás történetében, megemlítve azt is, hogy a XX. század története biztosan nem érthető meg a labdarúgás történéseinek ismerete nélkül.
Az első előadásban Dénes Tamás mutatta be az1926 és 1943 között a szövetségi kapitányi posztot betöltő szakembereket, kitérve arra is, milyen futballmúlttal rendelkeztek a kiválasztottak, egyedül, vagy válogató bizottság tagjaként látták-e feladatukat, s mi volt éppenséggel a civil szakmájuk.
Szegedi Péter, a korszakról szóló nagy sikerű könyvek szerzője a magyar válogatott és a magyar klubok helyét igyekezett láttatni Európában és a nagyvilágban. Bemutatta a sakkból ismert Élő-pontszámítás alapján készített grafikonon, hogyan szerepeltek a magyarok, például, az olaszokkal és az osztrákokkal összevetésben.
Tobak Csaba, a Ferencvárosi Torna Club múzeumának igazgatója a tőle megszokott alapossággal és szakértelemmel mutatta be a zöld-fehérek szereplését a tárgyalt korszakban, kiemelve a legnagyobb sikereket, egyebek mellett az Uruguay válogatottja ellen aratott győzelmet, valamint a két KK-sikert is.
Laszip Gábor az Újpest első aranykorszakának történetét elevenítette fel, bevezetőjében visszanyúlt a klub és a labdarúgó-csapat születéséig, s megvilágította Újpest, mint település helyét a XX. század első felében, illetve természetesen beszélt Aschner Lipótnak és az Egyesült Izzónak a szerepéről is. Látványos előadását bejátszásokkal is színesítette.
A konferencia második felében Dénes Tamás a korszakot uraló három nagy klub közül a harmadikről, az MTK-ból lett Hungáriáról beszélt, az önfeloszlatással lezárva előadását.
Sz. Nagy Tamás témája ezúttal a korszak magas színvonalat képviselő hazai és magyar szerzőkhöz köthető külföldi szakirodalmáról beszélt, külön is kiemelve Holits Ödön és Mamusich Mihály Hogyanb futballozzunk című alapmunkáját. Megtisztelte az előadását, illetve a konferenciát Mamusich Mihály unokája, dr. Mamusich Gertrúd is.
Dénes Tamás ezt követően röviden kitért a vidéki labdarúgás helyzetére, illetve a legsikeresebb vidéki egyesületek, elsősorban a Sabaria, a Bocskai, a Bástya szerepére, majd a bécsi döntések teremtette helyzetre, amelynek tulajdoníthatóan a negyvenes évek első felében a visszacsatolt területekre való klubok átírták az erőviszonyokat. Mindez a Nagyváradi AC bajnoki sikerében csúcsosodott ki.
Csillag Péter témája ezúttal a magyar sportnyelv fejlődése, az 1930-as évek részben a Nemzeti Sporthoz köthető nyelvújítási mozgalma volt, amely nagymértékben megújította a labdarúgás nyelvezetét is.
Az utolsó előadásban Szegedi Péter a magyar játékosok, de főleg a magyar edzők a nyugat-európai futballpiacon való domináns szerepéről beszélt, külön is kiemelve két országot, Olaszországot és Portugáliát.
fotó: nso.hu/Török Attila